قالب پرشین بلاگ


maremat
حفاظت و مرمت آثار تاريخي- فرهنگي

مجله اثر

مجله اثر با درجه علمي- ترويجي، فصلنامه‌اي است که در طي 27 سال فعاليت مستمر بيش از ۳۳۰مقاله در زمينه‌هاي مرمت، معماري و هنرهاي وابسته، باستانشناسي، زبان شناسي، مردم‌شناسي در آن به چاپ رسيده است. نگرش حاکم بر هيات تحريريه و به خصوص شخص مدير مسئول آن، مرحوم دکتر باقر آيت اله‌زاده شيرازي، همواره در اين جهت بوده است که مقالاتي پربار، به‌روز، مستند و گره‌گشا از مسائل جامعه علمي کشور در مجله اثر به چاپ برسد.

در يک نگاه کلي مي‌توان چند دسته مشخص از مقالات را از يکديگر بازيافت. البته اين دسته‌بندي مقالات مي‌تواند طرح اوليه‌اي براي يک نگاه عميق‌تر و دقيق‌تر به اين مجله پربار و غني باشد که مقالات علمي حاصل از پژوهش محققان و دانشمندان بسياري را در خود جاي داده است.

دسته اول: مقالات مرتبط با مطالعه موردي آثار تاريخي که خود شامل موارد ذيل مي‌گردد:

  • مقالات مرتبط با بناها، مکان‌ها و محوطه‌هاي تاريخي شامل مطالعات موردي بسيار دقيق و علمي در ارتباط با شهرها، دهکده‌ها، مدارس، مساجد، گنبدها، محراب‌ها، بقعه‌ها، کليساها، معابد، آتشکده‌ها، دخمه‌ها، پل‌ها، تپه‌ها، باغ‌ها، حمام‌ها، دژها، رباط‌ها، کاروانسراها، راه‌ها، برج‌ها، آب انبارها، عمارت‌ها، کتيبه‌ها، سنگ‌نگاره‌ها، الواح سنگي و غيره. در اين مقالات نتايج تحقيقات در زمينه‌هاي تاريخ معماري، باستانشناسي و رويکردهاي مرمتي در موارد فوق ارائه گرديده است.
  • مقالات مرتبط با اشياي تاريخي از جمله ابزارها، فلزات، جام‌ها، منابر، کاشي‌ها، سفالينه‌ها، نقاشي‌ها، پوشاک و غيره.

دسته دوم: مقالات در حيطه مسائل قانوني مرتبط با آثار تاريخي، ضوابط، مقررات، منشورها، کنوانسيون‌ها و پروتکل‌هاي بين‌المللي، چشم اندازها و همچنين رويکردهاي جهاني (ايکوموس) در زمينه حفاظت و احياي آثار تاريخي. چاپ چنين مقالاتي در مجله اثر نشانگر بينش وسيع جهاني هيات تحريريه آن به مسائل مرتبط در حوزه مرمت و احياي آثار تاريخي مي‌باشد.

دسته سوم: مقالات تحليلي در حيطه تاريخ معماري و شهرسازي ايران که در اين مقالات تلاش‌هاي بسيار زيادي براي پر کردن خلا موجود در زمينه تاريخ معماري ايران صورت گرفته است.

دسته چهارم: مقالات در حيطه مرمت علمي آثار که در آنها دستاوردها، روش‌ها و مصالح ساختماني نوين در امر مرمت ارائه گرديده است.

دسته پنجم: مقالات تحليلي در ارتباط با موارد خاص مانند جنگ، زمين لرزه، ميراث زير آب و غيره.

دسته ششم: گزارش‌هاي مربوط به تعميرات و مرمت آثار تاريخي، گزارش‌هاي همايش‌هاي مرتبط با زمينه حفظ و احياي آثار و همچنين فعاليت‌هاي سازمان ميراث فرهنگي کشور.

دسته هفتم: مقالات مرتبط با معرفي و نقد کتاب‌هاي منتشر شده در زمينه حفظ و احياي آثار تاريخي.

 

توجه:در زیر فهرست تعدادي از مقالات مجله اثر جهت بهره برداری پژوهشگران حوزه ميراث فرهنگي آورده شده است. اميدوارم مثمر ثمر باشد.

[ دوشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۷ ] [ 12:0 ] [ حمزه حمزه ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسنده اين وبلاگ كارشناس ارشد حفاظت و مرمت آثار تاريخي و از كاركنان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور است.

وي در استان خراسان جنوبي(بيرجند) متولد شده و در سال 1377 در رشته شيمي محض فارغ التحصيل گرديد. سپس براي ادامه تحصيل در مقطع فوق ليسانس در رشته مرمت اشياء تاريخي به تهران مهاجرت كرد و در سال 1384 از پايان نامه خود با موضوع ساماندهي، طبقه‌بندي و تعيين اولويت‌هاي حفاظتي و مرمتي آثار مخزن ميراث فرهنگي و گردشگري زنجان دفاع نمود.

وي هم اكنون در پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاريخي- فرهنگي كشور فعاليت داشته و علاوه بر پژوهش در حوزه حفاظت و مرمت اشياء تاريخي- فرهنگي و تزيينات وابسته به معماري به انتشار فصلنامه مرمت مشغول است.

هدف و انگيزه نويسنده از راه‌اندازي اين وبلاگ:
1- آگاهي و اطلاع رساني اخبار و رويدادهاي حوزه حفاظت و مرمت آثار تاريخي-فرهنگي.
2- ارتباط با دانشجويان و علاقه‌مندان به پژوهش در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاريخي-فرهنگي.
3- دريافت و ارائه ديدگاه‌هاي پژوهشگران حوزه حفاظت و مرمت.
4- انتشار مقالات و يافته‌هاي علمي پژوهشگران حوزه حفاظت و مرمت.
5- معرفي فن‌آوري‌هاي نوين حوزه حفاظت و مرمت.
6- معرفي تازه‌هاي نشر در حوزه مرمت.

×××استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است×××
موضوعات وب
امکانات وب